Legenda kaže da je grad Krakov osnovao mitski vladar Krakus, i to iznad pećine u kojoj je živeo zmaj Smok Vavelski, i da se danas umesto te pećine nalazi Vavelsko brdo. Pa čak iako je ovo samo legenda o osnivanju grada koji postoji još od kamenog doba, vrlo je moguće da će jednog dana upravo predstojeći boj pokraj Visle, i to kao nastavak mnogih koji su mu prethodili (Jonćeping, Katovice, Keln, Kolumbus, Atlanta…) postati legenda.
Fudbal ima svoju bitku za “boginju”. NBA i NFL imaju svoju borbu za prsten. Tenis ima Vimbldon. Volimo mi sve gore navedeno – ali pravi zaljubljenici u “kanter” reći će vam – “Imamo mi naš Major”.
Naziv turnira : PGL Major Krakow 2017
Lokacija : Krakov, Poljska
Datum održavanja : 16.jul – 23.jul
Arena : TAURON Arena Krakow
Nagradni fond : 1,000,000 $
Sponzori : Twitch, EGB, HyperX, ZOWIE, Strafe Esports, Monster Energy
Oprostićete nam – nije nas neko vreme bilo da vam svakog dana ulepšamo dan. Ali evo nas. Pred najvažniji turnir u CS:GO-u. “Majku svih turnira”. Nismo bili tu da sa vama ispratimo vrlo uzbudljive kvalifikacije. Ovo je prvi deo predstavljanja timova za 11-ti CS:GO Major po redu, a u toku sutrašnjeg dana izbacićemo još jedan, ili dva, u zavisnosti od toga koliko nam bude bilo potrebno teksta da sve obuhvatimo, kako bi vas što bolje pripremili za PGL Major. Balkanci će na ovom turniru pored standardno prisutnog Nikole “NiKo” Kovača, imati i Nikolu “LEGIJA” Ninića. Nema sumnje da će mnogi navijati upravo za timove u kojima igraju pomenuti majstori – FaZe i BIG.
-“Fanatični” het-trik, brazilski tajfun i spisak besmrtnika-
O istoriji Major turnira ne treba puno trošiti reči, jer smo puno puta o njoj pisali ali čisto kao podsetnik – fnatic, u kakvom god da je stanju danas, neprikosnovena je organizacija po broju Major titula. Fnatic je tri puta osvajao Major turnire (Jonćeping 2013, Katovice i Keln 2015.) i niko drugi ne može da im “primiriše”. Osim ako ne računate magične Brazilce koji imaju dve Major titule – ali su do njih stigli sa dve različite organizacije. Kao Luminosity Gaming (Kolumbus prošle godine), i SK Gaming (Keln, 2016.). Među besmrtne spadaju i uvek simpatični Virtus.pro, a kad su oni u pitanju nikad ne zaboravljamo da pomenemo taj čudesan trijumf “medveda” pred domaćom publikom u Katovicama 2014.godine ( u tom momentu su maltene bili autsajderi). Titule su osvajali, takođe, LDLC (Jonćeping 2014. godine) i Ninjas in Pyjamas (Keln 2014. godine), a najnovije adicije “besmrtnika” su EnVyUs (2015. u Klužu osvojili Major), kao i strašni Astralis koji se Major krunom okitio posle nezaboravnog finala u Atlanti.

-“Švajcarski sistem” i bile jednom jedne “nindže”-
Sistem PGL Majora možete ili da volite ili ne. Mi ga baš i nešto preterano ne volimo. “Švajcarski sistem” ume da bude poprilično nezahvalan, ali sada je u “trendu” pa će se po drugi put CS:GO Major igrati po pomenutom sistemu. Neće biti grupa – jednostavno 16 ekipa će se boriti za osam mesta koja vode u narednu fazu takmičenja (koja ujedno obezbeđuje i status Legends, što znači zagarantovano mesto na sledećem Majoru). Samo su mečevi prve runde unapred određeni, dok se nakon toga spajaju timovi koji imaju isti skor. Za prolaz dalje ekipi su potrebne tri pobede, a tri poraza praktično znače eliminaciju.
Ko su zapravo favoriti, ko može da se nada nečemu, ko može da iznenadi, a ko je autsajder možemo tipovati kao i uvek, ali nadamo se da će nas, poput kvalifikacija, ovaj Major iznenaditi. Po nama, favoriti su – SK Gaming, Astralis i FaZe. I upravo tim redom, računajući ostvarene rezultate u prethodnih šest meseci. Potencijalne nagazne mine mogli bi biti Natus Vincere, G2 i North, i to su takozvani – “favoriti iz senke”.
Od velikana izostao je( i to onako baš, baš sa teškom mukom pišemo) pre svega Ninjas in Pyjamas. Major šampion iz Kelna 2014. godine, toliko je bio loš u kvalifikacijama za ovaj Major da prosto nije stigao ni do evropskog Minor šampionata. U zatvorenim kvalfikacijama NiP je imao skor od 1-3 i ostao je bez bilo kakve šanse da ponovo zaigra na Major-u. I to drugi put uzastopno, iako su pre toga bili jedni od retkih redovnih učesnika CS:GO Majora (igrali čak i pet finala, u jednom slavili). Treba napomenuti da na ovom turniru nećemo gledati ni Liquid, koji nije prošao kvalifikacije. Šteta za organizaciju koja je imala tim koji je igrala finale ESL One Majora u Kelnu pre samo godinu dana.
Vremena su se promenila u Švedskoj,a bogami i u Francuskoj. EnVyUs je takođe završio svoju avanturu tokom jednog dela kvalifikacija, ali je, za razliku od popularnih “nindži”, to uradio barem tokom EU Minor-a. I to su stradali od ruku čete Nikole “LEGIJA” Ninića u Bukureštu pre tačno mesec dana.
Ovaj Major biće vrlo interesantan i zbog toga što će 16 igrača po prvi put igrati Major, što u suštini znači 16 debitanata! Ovako veliki broj nije viđen još od ESL One Majora u Katovicama 2015 godine. Čitav tim ruskog Vega Squadron praktično je debitantski. Immortalsi i PENTA imaju po tri debitanta, mouz ima dva…
Favoriti – SK Gaming, Astralis, FaZe
SK Gaming (FalleN – coldzera – fer – TACO – felps)
Brazilski snovi o tripleti i nada o sambi u sred Poljske
Organizacija Schroet Kommando osnovana je 1997. godine u nemačkom gradu Oberzhauzenu. Iako postoji već 20 godina, slatki ukus pravog uspeha osetili su baš u Nemačkoj prošlog jula. SK Gaming u Kelnu je prosto samo ponovio ono što je kao Luminositiy Gaming uradio u Kolumbusu tri meseca pre toga. Najbolji tim na svetu bili su u tom momentu, pa čak iako su doživljavali “porođajne muke” narednih devet meseci bez osvojenog trofeja, stvari su se vratile na pravo mesto.
Marselo “coldzera” David igra kao “blesav“, Gabrijel “FalleN” Toledo se vratio u svoj “komandant” mod, a pravu iskru uneo je Fernando “fer” Alvarenga koji je u prethondih par meseci možda i najbolji igrač tima. Epitacio “TACO” De Melo i dalje “kašljuca“, a Žoao “felps” Vaskonselos uspeo je da dostigne onaj nivo koji se od njega očekivao kada je doveden iz Immortalsa.
Posle suše od devet meseci bez trofeja, mučenja sa “fox”-om u timu tokom ELEAGUE Majora u Atlanti (mada su i pored toga ostvarili sasvim dobar rezultat, polufinale!), ispadanja na dva uzastopna turnira u grupnoj fazi (Katovice, Kijev) usledio je pravi sijaset trofeja, naravno posle manje važnog cs_summit-a u Los Anđelesu – IEM Masters u Sidneju, DH Summer u Jonćepingu, ECS S3 u Londonu i za kraj – ESL One u Kelnu gde su bili apsolutno nezaustavljivi.
Kada sa ovakvom formom uđete na Major – jedino vas šampionska kruna može zadovoljiti.
Prvi meč : vs PENTA, 16. jul 15:30.
Astralis (device – dupreeh – Xyp9x – Kjaerbye – gla1ve)
Kralj se neće tako lako predati – Astralis želi da ostane među zvezdama
Kada dosegnete tako visoko – pa, jedino možete da ostane gore, ili da krenete tako velikom brzinom na dole da prosto više nikada ne možete da se oporavite. CS:GO je jako, jako, nezahvalan eSport gde se nečiji uspesi jako, jako brzo zaborave. Mada, mi nikada nećemo zaboraviti ono finale u Atlanti. To je bio pravi Counter-Strike orgazam.
Virtus.pro je veliko ime, i taj poraz u finalu prethodnog Majora verovatno neće zaboraviti dok god su živi. Ali Astralis je te večeri otključao vrata dvorane besmrtnih i zakoračio na način tako dobar, da sam taj čin pristupanja klubu besmrtnih niko neće zaboraviti, Kakvo ludačko finale. Toliko ludo da je ELEAGUE odlučio da napravi Clash for Cash ili u slobodnom prevodu “sudar za lovu“, koji baš iskreno i nije bio nešto preterano interesantan. Astralis je izgubio prvu mapu od Virtus.pro-a u svojevrsnoj reprizi finala ELEAGUE Majora, ali je posle počistio Poljake i odneo 250,000$ u Dansku. Easy money.
Od januarskog okršaja u Atlanti, Astralis je imao dosta turbulentu sezonu, doduše, verovatno prouzrokovanu time što su preskakali turnire kao što je ESL One u Kelnu, i verovatno što su svesno žrtvovali i rezultat u ESL Pro ligi zarad što bolje pripreme za Krakov. Igrali su dva finala koja su izgubili, jedan u Las Vegasu (tu se VP “osvetio” za poraz u finalu Majora) i finale u Kijevu na SL i-League StarSeries turniru gde ih je pobedio FaZe sa “NiKo“-om u timu za svoj prvi trofej. U pripremi za ovaj turnir pobedili stigli su do polufinala ECS-a u Londonu gde ih je zaustavio SK Gaming, a treba napomenuti da su osvojili i Intel Extreme Masters u Katovicama posle pobede nad FaZe-om još u martu ove godine.
Ključ uspeha Astralis je ponoviti igre od prethodnog Majora, ako je to ikako moguće, a najviše se očekuje od Nikolaja “device” Rejca. Oni žele da svoju bajku produže, a u bajkama kralj ne predaje tako lako krunu.
Prvi meč : vs Immortals, 16. jul 21:30.
FaZe ( karrigan – NiKo – rain – allu – kioShiMa)
Pet različitih jezika, a jedan cilj – FaZe je struja koja može da razdrma monotoniju
Struja koja je već zapravo i prodrmala monotoniju (bar što se tiče ovih “standardnih turnira) – transfer Nikole “NiKo” Kovača iz mousesportsa u FaZe napravio je tektonske poremećaje koji će se dugo, dugo osećati na sceni, a kulminacija zemljotresa koji je ovaj transfer napravio trebala bi da se dogodi u Krakovu.
Fanovi iz Evrope će svakako više biti uz FaZe i Astralis nego uz SK Gaming. FaZe igra strašan CS:GO. Fin “karrigan” Andersen uspeo je da usadi svoje ideje u tim, a te ideje njegovi saigrači jako dobro sprovode tokom igre. Nikola “NiKo” Kovač nastavlja da ređa svoje “zverske” partije i u dresu FaZe-a, samo što te partije i sama njegova igra utiču mnogo više na igru, pa i na sam tim, koji pored svega toga izvlači maksimum iz sebe. Dobar primer za to jesu Finac “allu” i Norvežanin “rain” koji od dolaska Nikole Kovača igraju mnogo bolje. “kioShiMa” kao “kioShiMa” – uvek tu kada zatreba.
Za jako kratko vreme, organizacija koja je “žarila i palila” Call of Duty scenom uspela je da napravi veliki impakt i na CS:GO. Pokušavali su sa raznim rosterima, ali ovaj sa pet igrača iz pet različtih zemalja – prosto neverovatno koliko to zapravo dobro funkcioniše – formula je za uspeh. Uspeh je ovog puta samo Major titula u Krakovu.
Dužnik im je ostao SK Gaming, pošto ih je na ELEAGUE Major pobedio u četvrtfinalu. Od dolaska Nika, FaZe je igrao četiri finala, tri doduše izgubio, ali su ipak neočekivano slavili u Kijevu za njihov prvi trofej. Četa koju trenira Robert “RobbaN” Daelstrom igra sjajno, a pred ovaj Major igrali su i polufinale na ESL One turniru u Kelnu gde su posle velike muke uspeli da se dokopaju četvrtfinala, gde su pobedili Liquid, a u polufinalu savladao ih je kasnije šampion turnira, SK Gaming.
FaZe ima sve uslove za trofej u Krakovu. SK Gaming ih je u poslednje vreme prečesto pobeđivao, mada to nekad može da bude i dobra stvar, jer možda kada bude trebalo neće. Kralju znaju kako da skinu krunu sa glave. Vreme je da se pređe iz “faze četvrtifinala” u “fazu titula” sa novom, unapređenom verzijom FaZe-a.
Prvi meč : vs BIG, 16.jul 17:00
Raspored 1. runde (16.jul ) :
11:00 Gambit – mousesports
12:30 fnatic – FlipSid3
14:00 Virtus.pro – Vega Squadron
15:30 SK Gaming – PENTA
17:00 FaZe – BIG
18:30 North – Cloud9
20:00 Natus Vincere – G2
21:30 Astralis – Immortals
Ovo je prvi deo najave PGL Majora u Krakovu, a mi ćemo se tokom sutrašnjeg dana potruditi da predstavimo i ostale ekipe, tako da kao i uvek – ostanite uz vaš cs-go.rs