Vreme leti i zaustaviti se ne može. Ali kako prolazi, tako i mi rastemo i učimo. Isto tako i CS:GO majstori koje gledamo svakog dana. Pratimo ih u njihovim pobedama, porazima, u radosti i u teškim trenucima. Neki od nas sanjaju, pa provode vreme do sitnih sati vežbajući kako bi jednog dana mogli da se oprobaju sa najvećima – ili da postanu najveći. 2016-ta je na izmaku. Dok se polako pripremamo za novogodišnje praznike i Božić, nekima od nas je možda i dosadno – jer sledi odmaranje od “kantera”, od ozbiljnih turnira, bar do polovine januara. Tada kreće, blagorečeno – “ludilo” . Prvo završnica raznovrsnog WESG 2016, pa DreamHack Lajpcig. Ova dva turnira predstavljaće samo zagrevanje za ono najslađe što sledi – ELEAGUE Major u Atlanti. Do tada, svi oni koji ne mogu bez “kantera” – neka ostanu uz naš portal i podsete se događaja koji su obeležili godinu na izmaku jer smo spremili serijal tekstova.
Januar – Fanatični momci su kraljevi zime!
Završnicu 2015.godine obeležila su petorica francuskih momaka u plavim odorama. EnVyUs je u nama komšijskoj Rumuniji u njihovom po populaciji drugom najvećem gradu, Kluž-Napoki, proslavio svoju prvu Major titulu nakon pobede u finalu nad Natus Vincereom. Evropski timovi dominirali su scenom (od osam ekipa u završnici Majora u Klužu, sedam je bilo sa evropskog kontinenta) i niko je slutio da novi talas dolazi.
Švedski tim Ninjas in Pyjamas ponovo se našao u tranziciji. Tokom prvog dana nove godine, trenersko kormilo u NiP-u zauzeo je Bjorn “THREAT” Pers. CS:GO zajednica nije se slagala sa ovim potezom, jer je smatrala da NiP mora da promeni svoj roster i da promena trenera neće doneti previše dobrih rezultata. Veteran Bjorn Pers je u CS 1.6 igrao za timove kao što su fnatic i Lemondogs, ali kao igrač nije uspeo da se progura na CS:GO scenu.
Drugog dana januara vest o novom treneru “nindži” zasenio je spektakularan transfer – 18-godišnji Aleksandr “S1mple” Kostiljev stigao je u Liquid. Ukrajinski vunderkid “vruće glave” izbačen je iz ekipe FlipSid3 nakon što je javno kritikovao svoje saigrače i rekao “ da ne želi više sa njima da igra” nakon poraza u polufinalu ESWC-a od Natus Vincerea. “s1mple” je bio predmet pomame i rasprave pre nego što je potpisao ugovor sa Liquidom (već je imao jedan ESL ban, koji je istekao početkom februara ove godine). Kao i sa “THREAT”-om, mnogi se nisu slagali sa odlukom Liquida, spekulisalo se da će u NaVi, ali se kasnije ispostavilo da je Liquid napravio pravi potez, jer su sa Ukrajincem ostvarili najveći uspeh u svojoj timskoj istoriji – igrali su finale Majora.

U prvim danima nove godine organizacija OpTic Gaming koja je već imala duboke korene u Call of Duty-u, pustila je “koren” i u CS:GO. Oni su potpisali ugovor sa bivšim rosterom Conquest-a (Trojica igrača “NAF” – “RUSH” – “stanislaw” dočekala su kraj godine, i sada su zajedno sa “mixwell”-om i “tarik”-om jedan veoma opasan sastav). Organizacija poznata po svom LoL timu, Gambit, potpisala je ugovor sa timom Mihaila “Dosia” Stoljarova. 18-godišnji Stjui “Stewie2k” Jip potpisao je ugovor sa američkim timom Cloud9. Posle OpTic-a, još jedna organizacija poznata po svojim Call of Duty dostignućima stigla je u CS:GO-u. FaZe Clan kupio je bivši roster G2 Esports za 700,000$ (jkaem-rain-Maikelele-fox-aizy).
Ekipa koja je predstavljala TSM (device-cajunb-Xyp9x-dupreeh-karrigan) napravila je sopstvenu organizaciju uz pomoć investitora. Ovo je bio jedinstven slučaj, jer je svaki igrač imao određeni procenat vlasništva u organizaciji. Nazvali su se Astralis.
Kompanija Activision Bllizard je za 46 miliona dolara kupila organizaciju Major League Gaming (MLG) koja je bila u velikim dugovima, pa se postavljalo pitanje šta će biti sa Majorom u Kolumbusu. Valve je objavio da su sedmorica igrača koja su učestvovala u nameštanju mečeva dobila doživotni ban, iako su se dvojica vratila na scenu i potpisala ugovore. Valve je ovu odluku deklarisao kao izuzetno bitnu, i kao nauk svima koji žele da nameštaju mečeve i narušavaju integritet CS:GO-a. DreamHack je najavio Masters od 250,000$ u Malmeu, dok je ESL najavio da će u nove dve sezone ESL Pro Lige podeliti kao nagradu 1,5 miliona dolara. ESL je ispratio Valve, i promenio trajanje runde na 1:55, tajmer bombe na 0:40, vreme posle kraja runde skraćeno je na tri sekunde.
Prvi veliki trofej u novoj godini uzeo je neprikosnoveni Fnatic. Šveđani su u finalu SL i-League StarSeries u Minsku razbili Natus Vincere rezultatom 2:0 (16:3 dust2, 16:7 cobblestone). Denis “dennis” Edman odigrao je odličan meč u finalu i zabeležio 42 fraga, a senzacionalne partije “GuardiaN”-a u dresu NaVi-a tokom celog turnira nisu bile dovoljne da Natus Vincere osvoji trofej. U Lajpcigu su u finalu prvog DreamHack Opena u novoj godini, triler meč odigrali Luminosity Gaming i Natus Vincere. Posle velike borbe Natus Vincere došao je do trijumfa od 2:0 ( 19:16 train, 19:16 cobblestone). Egor “flamie” Vasiljev odigrao je spektakularno u finalu gde je zabeležio 69 fragova. Ladislav “GuardiaN” Kovač rekao je posle velikog finala u Lajpcigu da je LG među top 5 timova sveta. Luminosity je od novembra 2015. do januara 2016. stekao status veoma nezgodnog protivnika ali je i dalje fnatic bio svetski broj 1. Međutim niko nije mogao da zanemari novi preteći talas iz Brazila.
Svetski ranking – januar 2016 -#1 fnatic , #2 NaVi , #3 Astralis, #4 EnVyUs, #5 Luminosity, #6 Virtus.pro, #7 Ninjas in Pyjamas, #8 FaZe #9 dignitas #10 mousesports

Februar – Destinacija Kolumbus i Major od milion dolara
Početak februara obeležile su regionalne kvalifikacije za MLG Major u Kolumbusu. Sve oči bile su uprte u prvi Major u istoriji koji se igra van evropskih granica. Valve je u skladu sa događajem odrešio kesu – umesto standarnog nagradnog fonda od 250,000$, nagrada je uvećana na basnoslovnih 1,000,000$ ! Ovo je značilo zabavu miliona u Kolumbusu. HellRaisersi su slavili na PGL Regional Minor-u, dok su The Mongolz-i osvojili trofej na IEM Tajpej turniru pa su ta dva tima početkom februara ostvarila plasman na glavne kvalifikacije za Major u Kolumbusu. Na kraju su Mongolci imali probleme sa vizom, pa ih je zamenio američki tim SPLYCE.
Dve nedelje nakon što je prodala svoj roster za veliki novac, organizacija G2 Esports angažovala je bivši roster Titan-a (Ex6TenZ-shox-SmithZz-RpK-ScreaM). Organizacija Titan se raspala jer je imala prevelike finansijske probleme, nakon što je banovan Hovik “KQLY” Tovmasian pa su sponzori počeli da odustaju od njih. Francuska je tako dobila pojačanje na sceni (iako su u timu tada bila dva Belgijanca, sada samo jedan). EnVyUs je živnuo nakon Majora u Klužu, zgazio dignitas u finalu Game Show Global eSports Kupa i kući odneo lepih 80,000$.

Čuveni 1.6 igrač SK Gaminga i NiPa, Šveđanin Robin “RobbaN” Dalstrom preuzeo je ulogu trenera u novom timu FaZe, koji je zbog plasmana u četvrtfinale na Majoru u Klužu (tada kao G2) imao sigurno mesto na predstojećem Majoru u Kolumbusu. Organizacija Tempo Storm je u avgustu 2015. godine otpustila svoj CS:GO tim kako bi se fokusirala na druge igre, ali se početkom februara vratila na scenu nakon angažmana ekipe Games Academy. “FalleN”-ovi učenici potpisali su za Tempo Storm koji je imao velike planove, a posle samo par dana kvalifikovali su se za Intel Extreme Masters u Katovicama i osvojili su RGN Winter Classic pobedom u finalu nad Cloud9-om. Brazilski vetar duvao je sve jače sa druge strane Atlantika.
Fanatični kraljevi zime iz ekipe Fnatic, nastavili su strašnu seriju osvajanja turnira. Peti pojavljivanja, pet trofeja. FACE IT Stage 3 finale, Fragbite Masters S5, druga sezona ESL ESEA Pro Lige, SL i-League Star Series finale i na kraju ESL Expo u Barseloni. Fnatic je imao osam pobeda i samo jedan poraz i bio izuzetno dominatan na turniru u Barseloni.
U međuvremenu ekipa Liquid se našla u velikom problemu. Mohamad “mOE” Asad nije mogao da igra za njih na offline kvalifikacijama, pa je Liquid morao brzo da pronađe rešenje. Na kraju su angažovali Erika “adreN” Hoaga kao petog igrača.Tačnije, on je bio u sastavu, ali je zamenjen od strane 19-godišnjeg Keneta “koosta” Suena, a na kraju je opet vraćen u startnu petorku.
Mesec februar završio se kvalifikacijama u MLG Areni za Major u Kolumbusu. 16 timova bilo je podeljeno u 4 grupe, a dve najbolje iz svake grupe išle su na glavni turnir. G2 Esports je sa novim timom izuzetno dobro odigrao turnir, pa iako su te pobede nad FlipSid3 i Tempo Stormom bile tesne, bile su dovoljne za plasman u glavni žreb. Kao drugi iz grupe na Major otišao je FlipSid3,koji je u odlučujućem meču rasturio Tempo Storm.
Mousesports je prvo razbio nejaki tim YP, a zatim posle produžetka bio bolji od HellRaisersa, što mu je obezbedilo mesto u glavnom žrebu. Liquid je sa novim igračem stigao do Majora, uprkos tesnom porazu (22:20 na mapi dust2) u prvom meču od HellRaisersa. Prvo su dobili YP, a zatim se posle velike bitke osvetili HellRaisersima i ukracali se na voz za Kolumbus. Ekipa SPLYCE iskoristla je ukazanu šansu posle odustajanja The Mongolz-a i bila najbolja u svojoj grupi, a ispratio ih je još jedan američki tim, Counter Logic Gaming. U grupi D prežaljeni su bili dignitas i Renegades, dok su mesto na milionskom Majoru obezbedili Gambit i Cloud9.
Svetski ranking februar 2016 : #1 fnatic, #2 EnVyUs, #3 Natus Vincere, #4 Astralis, #5 Luminosity, #6 dignitas,,#7 Virtus.pro , #8 G2 Esports ,#9 mousesports,#10 FaZe
Ovo je prvi od ukupno šest tekstova. Sledeći će biti podsećanje na dešavanja u mesecu martu i aprilu. Ostanite uz oortal cs-go.rs