Danas nastavljamo sa “premotavanjem” 2016. godine i analizom onoga što se dešavalo u godini koja će uskoro biti iza nas. Nakon što smo “obnovili gradivo” i podsetili se događaja koja su se dešavala u zimu, u mesecima januar i februar, sada prelazimo na prolećni deo – mart i april.
Mart – novo proleće u “kanteru” sa mirisom brazilskog uspeha
Prve dana marta meseca obeležio je sada već tradicionalni turnir u Katovicama. 12 ekipa borilo se na jubilarnom desetom Intel Extreme Mastersu u Katovicama (nagradni fond 250,00 $). Najbolji u grupi A na turniru u poljskom Las Vegasu bio je Luminosity Gaming. Brazilci su nastavili da se penju astronomskom brzinom na scenu, a čak su pobedili i moćni fnatic, kojem je to bio jedini poraz u grupi. Švedski kraljevi morali su da se zadovolje drugim mestom u grupi, dok je NaVi bio treći. Mousesportsu i NiP-u za dlaku je izmakao plasman u narednu fazu. Astralis je bio neprikosnoven u grupi B gde je zabeležio svih pet trijumfa, dok su se sa skorom 3-2 u narednu fazu se plasirali Tempo Storm i Virtus.pro. U četvrtfinalu NaVi je eliminisao Tempo Storm, ali druge Brazilce nije mogao. Luminosity ih je savladao i plasirao se u finale. Drugi finalista bio je fnatic, koji je prvo eliminisao Virtus.pro zatim i Astralis.
Nezaustavljivi uragan zvani fnatic prohujao Katovicama : fnatic odbranio titulu!
Opasni brazilski uragan u finalu nije bio više od pukog povetarca za spremne fanatične kraljeve. Šesti LAN turnir na koji su došli i šesta titula za fnatic. Nezaustavljiva ekipa Olofa “olofmeister” Kajbjera pobedila je sa 3:0 LG u finalu Katovica i tako nastavila svoju dominaciju scenom. Tada niko nije verovao da neko može da zaustavi fnatic, pa čak iako su NaVi, Astralis i Luminosity pretili da mogu – Kolumbus je bio pred vratima, a fnatic je razbijao redom.
Trend promene timova i organizacija uhvatio se i kod manjih timova. Epiphany Bolt otpustio je svoj tim, Vic Gaming potpisao je ugovor sa timom CyberZen, poljski tim Vexed je takođe raspustio tim. PENTA Sports potpisala je Španca Kristijana “loWel” Garsiju Antorana, Emil “kUcheR” Akhdunov napustio je HellRaiserse. TyLoo je doveo JuanŽeng “AttackeR” Šenga. Promene su stigle i u tada aktulenom Major šampionu EnVyUs-u, kojeg je kriza počela ozbiljno da drma.
Nakon što su upali u ozbiljnu rezultatsku krizu, jer su od Majora u Klužu osvojili samo jedan trofej, tim EnVyUs odlučio je da iz tima izbaci Fabiena “kioShiMa” Fiea i dovede novog igrača. Iz LDLC White tima stigao je Timoti “DEVIL” Demolon u nadi da će se ekipa probuditi. Tim nije funkcionisao iznutra, organizacija je videla “kioShiMa”-u kao problem i njegova avantura je bila završena. Mnogi su videli ovu odluku kao lošu, jer je ovaj tim tri meseca pre ove promene ostvario svoj najveći uspeh, a jednostavno su se nalazili u lošem momentumu.
Na Balkanu, počeo je treći po redu Balkan Championship u kojem su pozivnicu za učešće dobila dva srpska tima – iNation i CS-GO.rs. U Splitu je Natus Vincere postao šampion drugog Counter Pit turnira, nakon što je u finalu savladao Astralis rezultatom 2:1. Ali onda je usledila poslastica za početak proleća – MLG Kolumbus Major.
MLG Columbus
Sedam dana divovske borbe 16 ekipa za najveće počasti na, kada se sve podvuče – istorijskom Majoru. Milion zelenih novčanica koje su samo čekale da se podele međusobno, ali i ono najvažnije. Tron je čekao novog šampiona. Mnogi su već počasti predali švedskom Fnaticu, jer su zaista bili, nezaustavljivi – čekao se sedmi trofej u nizu, i to onaj najvažniji. Niko drugi osim Natus Vincera nije smatran ozbiljnim konkurentom, ali su svi zaboravili da je zima prošla i da sa promenom doba dolazi i promena na prestolu.
Luminosity Gaming je svoj posao odradio vrhunski. Mouz im je bio dobar konkurent, ali ne i nesavladiv, a NiP su, što bi naš narod rekao “istresli iz gaća” za prvo mesto u grupi A. U ovoj grupi odigran je istorijski meč na Majoru – mousesports je posle pet produžetka na mapi cobblestone savladao FlipSid3 – 31:28! Najduže igrana mapa na svim do sada odigranim Major-ima – 2 sata i 38 minuta. Međutim ni strašna partija preživljavanja protiv Ukrajinaca nije pomogla “NiKo”-u i drugovima, pa je tim Ninjas in Pyjamas, što je izgleda samo njima svojstveno, preživeo sa trenerom kao rezervom u timu (“pyth” imao problema sa vizom) i pobedio u odlučujućem meču za drugo mesto mousesports sa 2:1.
Totalno lud meč : mouz pobedio hrabri FS3 nakon pet produžetaka, „NiKo“ i „chrisJ“ blistali u velikom preokretu
Favorit fnatic bio je svrstan u grupu B sa timovima FaZe, Splyce i Liquid. Sve je počelo bajno za Šveđane jer je u prvom meču pobeđen Splyce, ali im je glave došao Liquid! 22:19 dobio je američki tim posle produžetka uz sjajne partije “EliGe”-a i “s1mple”-a. Liquid je pre toga pobedio FaZe i pobedom nad fnaticom zaseo na prvo mesto grupe B. Fnatic ipak nije dozvolio senzaciju, pa je FaZe lako pobeđen sa 2:0 za drugo mesto u grupi B.
Koliko su se stvari već promenile na sceni kao pokazatelj ćemo uzeti grupu C. Tužni EnVyUs, branioc titule, završio je takmičenje sa dva poraza. Izgubili su od CLG-a u prvom meču, a Au Revoir rekao im je Gambit koji ih je dobio u meču eliminacije. Gambit ipak nije izdržao u borbi za mesto broj dva pa su doživeli poraz od Counter Logic Gaminga. Astralis je ubedljivo bio prvi u grupi.
Natus Vincere je u uvodnim danima Majora pokazao da je u Kolumbus došao po titulu. Razbijeni su Cloud9 i Virtus.pro, a Poljaci su preživeli taj poraz i ostvarili plasman u četvrtifinale jer su u odlučujućem meču savladali G2 Esports (kojeg su prethodno u prvom meču u grupi rasturili sa 16:1 na train-u).
U prvom četvrtfinalu nije bilo nikakve dileme o tome ko će u polufinale. Iako su se navijači “nindži” nadali čudu NiP magije protiv NaVi-a, tog popodneva ga nije bilo. Natus Vincere nastavio je svoj put ka trofeju pobedom od 2:0. U derbiju Amerike, najbolji je bio stranac iz Ukrajine, Aleksandr “s1mple” Kostiljev koji je sa svojim 51 fragom demolirao CLG i poslao Liquid u polufinale. Iako je Liquid kao polufinalista bio iznenađenje, najveće iznenađenje priredio je Astralis. Kralj fnatic pao je u sred Kolumbusa, ostao bez sedmog trofeja u nizu i to onog najvažnijeg. Da stvar bude gora, nisu imali nikakve šanse za pobedu jer ih je Astralis odučio od “kantera”. Verovatno najbolji meč na turniru bio je okršaj Virtus.pro-a i Luminosity-a, gde su Poljaci dobili prvu mapu cache sa 19:17, ali je brazilski CS uragan uspeo da oduva Poljake na naredne dve mape i stigne do velikog preokreta i polufinala – 16:10 cobblestone, 16:11 overpass.
Dole kralj! Astralis „odsekao“ kralju glavu, fnatic demoliran u sred Kolumbusa!
Natus Vincere nastavio je da melje protivnike po Americi. Astralis, koji je u četvrtfinalu najbolji tim sveta razneo u delove, bio je razmonitran od strane “istočnoevropske kaznene ekspedicije” (16:14 inferno, 16:5 dust2). LG je u drugom polufinalu nastavio da oduševljava. Liqud-u nisu pomogla ni gromoglasna podrška domaće publike, ni dva velika vođstva – 15:9 na mirage-u, koji su izgubili nakon što je Luminosity vezao deset rundi zaredom – 19:15! Kao ni 15:6 na cache, koji je LG dobio sa 19:16! Svet je čekao novog šampiona, favorit je bio NaVi, ali čak ni favorit na papiru nekad ne može protiv sudbine.

Sudbina je te večeri pod nebeskim svodom države Ohaju u dvoranu besmrtnih kroči jedna tim, porodica. (bar su tada bili, videćemo kako će se stvari odvijati bez “fnx”-a). Petorica momaka koja su se izdigla iz prašine favele do kraljevskog trona. Rivali su padali pred timom koji je svojom genijalnošću predvodio Gabrijela “FalleN” Toledo a u finalu Natus Vincere nije imao nikakve šanse. 2:0, prvo na mirage-u onako slatko posle produžetka, a onda uragan na overpass-u (16:2) čisto da se potvrdi ko je najbolji. Proleće je donelo novog CS:GO vladara.
Od prašine favele do kraljevskog prestola : Luminosity, dobrodošao među besmrtne!
Svetski ranking Mart 2016 : #1 fnatic , #2 Luminosity , #3 Natus Vincere , #4 Astralis , #5 Virtus.pro , #6 EnVyUs , #7 NiP , #8 G2, #9 Liquid , #10 mousesports
April – Posle Majora
Period posle Majora obeležile su pre svega povrede “GuardiaN”-a i “olofmeister”-a, kao i uzdizanje NiP-a. CS:GO je obarao rekorde i bio u usponu, finale u Kolumbusu pratilo je čak 1,349,325 gledalaca. Lova je krenula sve više da se obrće, pa su tako FACEIT i ELEAGUE najavili svoje nove lige sa ogromnim nagradnim fondom. Potvrđeni su i datum i lokacija novog Majora – Keln, 5. – 10. jul.
Fnatic je objavio da će Niklas “PleeseN” Plesen menjati povređenog “olofmeister”-a, koji je imao problema sa zglobom u četvrtifinalu Majora u duelu sa Astralisom. Posle ispadanja u grupi na Majoru, Mikail “Maikelele” Bil objavio je da je napustio FaZe, pa se tako oslobodio mesto za proteranog “kioShiMa”-u. Šazem “ShaZeB” Kan izbačen je iz OpTic-a, a na njegovo mesto stigao je Španac Oskar “mixwell” Kanjelas. Videli smo probleme u Liquid-u. Organizacija je objavila da je “s1mple” u potrazi za novim timom, jer je osetio nostalgiju za domom. U međuvremenu je drugi Ukrajinac Vladislav “bondik” Nečiporčuk stigao u HellRaiserse.
Ninjas in Pyjamas vratio se na pobednički kolosek pred domaćom publikom u Malmeu. Natus Vincere izgubio je još jedno finale, jer su “nindže” slavile sa 2:0 i odnele nagradu od 100,000$ kući. Fnatic je propustio DreamHackov turnir u Švedskoj.
Svetski ranking April 2016 : #1NaVi , #2 Luminosity , #3 fnatic , #4 Astralis , #5 NiP , #6 Virtus.pro , #7 EnVyUs , #8 dignitas, #9 mousesports , #10 Tempo Storm
Ostanite uz portal cs-go.rs jer uskoro stiže i treći deo u serijalu premotavanja 2016. godine u kojem ćemo se baviti dešavanjima koja su se desila u mesecima maj i jun.
Ukoliko niste pročitali prvi deo, to možete uraditi ovde.